Je mi sedmnáct let a narodila jsem se na podzim. Ráda maluju a cestuju. Odjakživa jsem takový snílek a možná až moc velká naivka, která se snaží změnit svůj nudný život. Na druhou stranu jsem realistka, i když někdy nestojím oběma nohama pevně na zemi. Mám ráda zvířata a samozřejmě se snažím zhubnout, alespoň nějaké zpestření. :)
I like

1. Pýchu a Předsudek
2. mýho miláčka pejska
3. My Chemical Romance
4. impresionismus (Van Gogha žeru)
5. dosažení něčeho, co jsem si stanovila
6. Depeche Mode
7. shopping a kecání s holkama nebo s mou sestrou
8. Avatar
9. svou rodinu
10. možnosti, co nám svět nabízí

pozn. na pořadí nijak nezáleží
I hate

1. hmyz
2. lži
3. samotu
4. letadla
5. hádky
6. planimetrii :(((
7. nevěru
8. noční můry
9. fronty v supermarketech
10. zklamání ze sebe samotné

pozn. na pořadí vůbec nezáleží
 

Všechno má svou krásu, ale ne každý ji vidí. (Camille Pissarro)

 
 

Kuře ještě žije?

Vytvořeno 15.02.2011 18:08:55 | Poslední změna 15.02.2011 18:20:39
Tak tady je jenom takové shruntí, ale důležitý je odkaz, přímo nad tímhle textem, vyjede Vám taková pěkná brožurka!:)


Tohle je spíše orientativně:

Hlavní problémy v chovech kuřat masného typu:

A.INTENZIVNÍ GENETICKÉ ŠLECHTĚNÍ

Rychlý růst svaloviny způsobuje u kuřat závažné zdravotní problémy, spojené s chronickou bolestí. Jejich nohy nezvládají tempo růstu a těžké tělo způsobuje deformace a zlomeniny nohou. Ani srdce a plíce se nezvládají přizpůsobit a zajistit metabolické funkce rychlému tempu růstu. Často se proto vyskytuje tzv. edémová choroba (městnání tekutiny v dutině břišní). Tuto chorobu ovlivňuje kvalita potravy, vzduchu, ale i světelné podmínky. Ve velkých chovech je obvyklá nízká intenzita světla, pouze 10 luxů!(100W žárovka ve vzdálenosti 2 metrů má intenzitu osvětlení 35 luxů).

Kuřata jsou vyšlechtěna k velké žravosti. Tento „žádaný“ jev je ovšem kontraproduktivní u rodičovských populací, kdy musí kuře dorůst v relativně dobrém stavu do reprodukčního věku. Tito ptáci jsou tedy krmeni mnohem méně než by být měli, a proto trpí neustálým hladem.


B. VYSOKÁ HUSTOTA USTÁJENÍ KUŘAT

Dnes jsou kuřata obvykle chována v hustotě okolo 40 kg na m2, tj.20 zvířat na metr čtvereční. Jedno kuře má tedy životní prostor menší, než je velikost archu papíru A4.
Kuřata trpící bolestivostí nohou většinu času leží na zemi ve svých výkalech. Tak dochází k poranění a popálení může nebo vzniku vředů na prsou, tzv. kontaktní dermatitidy.
Tím se vytváří prostor pro vznik dalších infekcí. Zvířata často hynou pro nedostatek potravy a dehydratací, protože nefunkční končetiny je ke zdroji nedonesou.
Vysoká koncentrace zvířat ovlivňuje kvalitu podestýlky i vzduchu.
Obvykle se používají piliny, které jsou velmi prašné a po čase je zcela překryje vrstva trusu. Nedostatečnou regulací vzduchu vznikají onemocnění sliznic a dýchací problémy.
Při vysoké hustotě se zvyšuje množství chorob (salmonela, Campylobacter způsobující trávicí obtíže), a tedy i nutnost používání antibiotik. Nadměrné používání antibiotik může mít negativní vliv i na zdraví lidí, kteří kuřata konzumují.
Dalším z řady problémů je výskyt Syndromu náhlého úhynu.
Je podobně jako edémová choroba podmíněn kvalitou vzduchu, teplotními a světelnými podmínkami.

Zvířata nemají prostor pro projevy svého přirozeného chování. Jsou to ptáci patřící do řádu hrabavých, avšak nemají kde hrabat. Nemají šanci procvičit nohy a protáhnout křídla. Trpí neustálým stresem, protože nemají místo, kde by mohli odpočívat, aniž by je rušila horda dalších kuřat.
Ke všem známým negativům intenzivních chovů se v současné době přidala ještě reálná hrozba přenosu smrtelné ptačí chřipky a její rychlé rozšíření v lidské populaci.