Je mi sedmnáct let a narodila jsem se na podzim. Ráda maluju a cestuju. Odjakživa jsem takový snílek a možná až moc velká naivka, která se snaží změnit svůj nudný život. Na druhou stranu jsem realistka, i když někdy nestojím oběma nohama pevně na zemi. Mám ráda zvířata a samozřejmě se snažím zhubnout, alespoň nějaké zpestření. :)
I like

1. Pýchu a Předsudek
2. mýho miláčka pejska
3. My Chemical Romance
4. impresionismus (Van Gogha žeru)
5. dosažení něčeho, co jsem si stanovila
6. Depeche Mode
7. shopping a kecání s holkama nebo s mou sestrou
8. Avatar
9. svou rodinu
10. možnosti, co nám svět nabízí

pozn. na pořadí nijak nezáleží
I hate

1. hmyz
2. lži
3. samotu
4. letadla
5. hádky
6. planimetrii :(((
7. nevěru
8. noční můry
9. fronty v supermarketech
10. zklamání ze sebe samotné

pozn. na pořadí vůbec nezáleží
 

Všechno má svou krásu, ale ne každý ji vidí. (Camille Pissarro)

 
 

Coca Cola light nebo Kofola light?

Vytvořeno 16.08.2010 20:05:58 | Poslední změna 16.08.2010 20:10:04
Kofeinové nápoje neobsahující cukr vyvolávají mnohé názory a neshody. Jedna skupina lidí je pije. Jsou to buď diabetici, nebo ti, kteří nechtějí prostřednictvím tekutin přijímat nadbytečné kalorie. Jenže je tu také skupina těch, kteří rádi a často tvrdí, že pít light nápoje je horší, než si dát Coca-Colu nebo Kofolu s cukrem.


V čem je teda rozdíl?
Zatímco slavný nápoj Coca-Cola obsahuje ve 100 ml přibližně 180 Kj, jeho dietní obdoba má na stejné množství jen 1,4 Kj. Někteří se obávají toho, že Coca-Cola light obsahuje přesmíru sodíku, což ale není pravda. Na 100ml light nápoje připadá 5g sodíku. Což je asi tolik jako ve čtyřech bílých rohlících. Co se týče kalorií, jen na tom nejlépe Coca-Cola Zero, která má na obale uvedeno jen 0,9 Kj na 100 ml.

Oblíbená česká Kofola obsahuje 140 Kj na 100 ml. Nová light verze obsahuje pouze 1,4 Kj ve 100 ml. Názory na jednotlivé light verze se liší. " Kofola bez cukru není tak dobrá. Je poznat, že je light. Ne jako u Coly," řekla portálu Studentské městečko.cz studentka Ostravské univerzity v Ostravě Veronika Kaštovská. U Coca-Coly light laici obyčejně rozdíl nepoznají. " Nepoznám od sebe Colu s cukrem a Colu light, dokonce i ta nová Coca-Cola Zero mi přijde stejná," přiznala portálu Studentské městečko.cz studentka Univerzity Palackého v Olomouci Erika Filáková.

A co umělá sladidla?
Časté obavy vznikají kolem umělých sladidel, které tyto nápoje obsahují. "Nová Kofola bez cukru obsahuje sladidla, jinak to být ani nemůže, respektive může, ale byla by nepitelná," uvedl pro portál Studentské městečko.cz PR manažer Kofola Group Martin Klofanda. Mezi nejznámější patří aspartam nebo sacharin. Prvně jmenovaný obsahuje Coca-Cole light i Kofola. Aspartam není nijak škodlivý, ani pro těhotné ženy. Avšak stejně jako i u spousty jiných věcí, i zde platí, že čeho je moc, toho je příliš.

Kdo se bojí kofeinu, nesmí do lesa
Pokud Kofolu a Coca-Colu odmítáte kvůli množství kofeinu, můžete si být jistí, že byste museli přestat pít nejen kávu, ale i čaj. Ten má totiž asi o polovinu více kofeinu než samotná Coca-Cola light. V původní receptuře byl další ingrediencí Coca Coly kokain. Ten se však do ní nepřidává již od roku 1906.

Takže příště, pokud si budete chtít objednat v restauraci či hospůdce Kofolu nebo Coca-Colu, nezapomeňte přidat slůvko light. Nic vám nehrozí a ještě ušetříte kalorie, které byste potom museli někde vyběhávat. Ale proti gustu žádný dišputát.

Článek od Martiny Gojové